rzetelny i godny zaufania psycholog

Jak rozpoznać, czy pomoc psychologiczna, którą dostajesz, jest rzetelna?

W ofercie gabinetów i poradni psychologicznych można się pogubić. Różnorodne nurty, podejścia, osobowości i… różna jakość usługi, która bezwzględnie musi się wiązać z rzetelnością i odpowiedzialnością.

Dobry psycholog – jak go rozpoznać?

Psycholodzy i psychoterapeuci pracują w różnych podejściach i nurtach, co dodatkowo może komplikować wybór. W świecie psychologii toczą się ciekawe dyskusje na temat tych różnic i skuteczności poszczególnych nurtów. Chociaż podstawowa wiedza na ich temat może pomóc Ci dokonać optymalnego dla siebie wyboru, to na szczęście nie musisz się na nich znać, żeby zacząć pracę z dobrym psychologiem i psychoterapeutą. Zwolennicy i praktycy każdego z podejść zdają zgadzać się w tym, że najważniejszym czynnikiem leczącym w psychoterapii jest jakość relacji pomiędzy psychologiem / terapeutą i klientem. Jednak tutaj ważna uwaga. U podstaw takiej relacji, niezależnie od nurtu, musi leżeć rzetelność i jakość.

W przypadku większości usług dość szybko można się zorientować, czy ich jakość jest wysoka. Na przykład, kiedy ktoś uczy Cię Excela, na bieżąco zauważasz, co nowego potrafisz. Psychologia i psychoterapia to bardzo specyficzny rodzaj usług, dlatego, że np. jeśli borykasz się z lękiem społecznym, albo Twój styl przywiązania jest pozabezpieczny, to po kilku tygodniach pracy raczej nie staniesz się duszą towarzystwa i nie znajdziesz sobie odpowiedniego partnera. Tutaj efekty pracy są odłożone w czasie, dlatego tak trudno zweryfikować, czy pracuje z Tobą dobry psycholog albo psychoterapeuta. Jak go rozpoznać, pod kątem rzetelności, etyki pracy i jakości, podpowie Ci kilka poniższych punktów:

  1. Znasz jasne ramy współpracy. Wiesz dokładnie, w jaki sposób będziecie pracować, w jakich odstępach czasu, ile czasu trwa sesja (precyzyjnie), jakie jest wynagrodzenie psychologa / terapeuty, jakie są zasady postępowania w przypadku sytuacji awaryjnych.
  2.  

  3. Terminy spotkań są przewidywalne i pewne. Nie odwołuje spotkań i nie przekłada ich.
  4.  

  5. Praca psychologiczna to nie jest płatna przyjaźń. Terapeuta ani psycholog nie angażuje się w relację towarzysko, nie zwierza się klientowi, nie uczestniczy w jego życiu prywatnym i nie zaprasza go do swojego życia.
  6.  

  7. Nie zawiera z klientem transakcji wiązanych, nie korzysta z oferowanych przez niego usług, zniżek itp. Nie oczekuje znajomości, prezentów czy jakichkolwiek przywilejów, które może mu zapewnić klient.
  8.  

  9. Nie próbuje zmieniać Twojego światopoglądu i systemu wartości na taki, który jest według niego lepszy.
  10.  

  11. Pomoc psychologiczna w kryzysie nie polega na pocieszaniu Cię i zapewnianiu, że będzie dobrze, tylko na ułatwieniu Ci przeżycia i zrozumienia swoich emocji, odnalezienia do nich drogi, odzyskania harmonii i równowagi, poszerzenia pola dostępnych możliwości.
  12.  

  13. Pomoc psychologiczna dla młodzieży angażuje w proces terapeutyczny bliskie osoby nieletniego klienta. Rzetelne wsparcie nie polega na „naprawie” człowieka, tylko zrozumieniu wzajemnych interakcji ze środowiskiem, jakim podlega klient.

Oczywiście osoba, która z Tobą pracuje musi spełniać wymagania formalne i posiadać udokumentowane kompetencje, wykształcenie i wiedzę. Warto sprawdzić, ile godzin dziennie pracuje psycholog lub psychoterapeuta. Jeśli spotykasz się z nim w 8 lub 9 godzinie jego pracy, to szanse na to, że jest w stanie efektywnie i odpowiedzialnie Cię wspierać, są niewielkie.

 

Jak znaleźć dobrego psychologa

Sprawdź jego doświadczenie i udokumentowane kwalifikacje, nie obawiaj się o to pytać. Zdecydowanie warto korzystać z systemu osobistych poleceń, porozmawiać z osobami, które już korzystają lub korzystały z usług danego specjalisty. Pytaj przede wszystkim o skuteczność.

Wiedzę i podejście psychologa / terapeuty możesz sprawdzić zapoznając się z jego publikacjami, aktywnością, śledząc jego profile zawodowe (np. LinkedIn) – to istotny i często pomijany element dający sporo wglądu w poziom wiedzy i osobowość osoby, z którą masz współpracować.

Kiedy już wejdziesz w relację psychologiczną, zwracaj uwagę na sygnały ostrzegawcze, które wskazałem powyżej. Są niezależne od nurtu, osobowości i kompetencji specjalisty. Jednoznacznie wskazują za to na jego rzetelność, szacunek do klienta i odpowiedzialność w pracy. To czynniki kluczowe, gdy chcesz znaleźć dobrego psychologa.

Powodzenia! 😊

 

Fot.: Shvets Production / Pexels