Pomoc psychologiczna w uporczywym stresie - Brodnica i online

Stres towarzyszy nam właściwie na co dzień. To doświadczenie napięcia lub presji, które jest naturalną i potrzebną reakcją organizmu na wyzwania lub zmiany w środowisku. Stres może być motywujący i mobilizujący do działania. To, co stanowi problem, to dystres (potocznie wciąż nazywany stresem), czyli negatywny, szkodliwy stres, który przekracza zdolność człowieka do radzenia sobie z sytuacją. Może on być wynikiem nadmiernego, przewlekłego lub niekontrolowanego stresu, który negatywnie wpływa na psychiczne i fizyczne zdrowie.

Pomagam radzić sobie z uporczywym stresem. To ważna część wsparcia, którego udzielam ludziom jako psycholog. Stres pozostawiony sam sobie, który wymyka się spod kontroli, może prowadzić do wielu negatywnych skutków, takich jak problemy zdrowotne, pogorszenie zdolności poznawczych, trudności z koncentracją, obniżenie nastroju, spadek motywacji, trudności z regulacją emocji czy nadwyrężenie ważnych relacji. Moim celem w pracy z Tobą będzie minimalizowanie dystresu poprzez stosowanie zdrowych strategii radzenia sobie ze stresem oraz odnalezienie wewnętrznych czynników (myśli, przekonania, postawy, zachowania), które potęgują Twój stres, a następnie umożliwienie Ci ich świadomej modyfikacji.

Życie w stresie – objawy

O niepokojącym poziomie stresu lub zbyt długotrwałym stresie mogą świadczyć różne fizyczne i emocjonalne objawy oraz zachowania. Jeśli prowadzisz życie w stresie, objawy mogą obejmować częste zmęczenie, problemy z koncentracją, nadmierne pocenie się, zmiany w apetycie i objawy z układu pokarmowego, poczucie niepokoju, podatność na infekcje, zwiększoną drażliwość a nawet izolację społeczną. Być może zauważasz u siebie problemy ze snem, przez stres stajesz się konfliktowy albo zapominasz o swoich zobowiązaniach. Jeśli dostrzegasz u siebie takie objawy, może to oznaczać, że stres zaczyna mieć negatywny wpływ na Twoje życie, zdrowie i funkcjonowanie. Wtedy ważne jest, aby skonsultować się z psychologiem. Niezadbany stres lubi się pogłębiać i napędzać, powodując nasilanie się fizycznych i psychicznych objawów. Nie ma znaczenia, czy problemy ze stresem mają swoje źródło w domu, czy dokucza Ci stres w pracy, psycholog z pewnością będzie umiał Ci pomóc.

Stres: psycholog czy psychiatra

Jeśli czujesz, że nie możesz sobie poradzić ze stresem, jego koszty stają się zbyt wysokie lub odczuwasz znaczące trudności w codziennym funkcjonowaniu, najlepiej jest skonsultować się najpierw z psychologiem. Pomoże radzić sobie ze stresem i emocjonalnymi wyzwaniami, ułatwi zidentyfikować przyczyny stresu i opracować strategie radzenia sobie z nim. Stres może być powodowany przez zewnętrzne czynniki, takie jak praca, mnogość konkurujących ról społecznych, które przypadają nam w udziale itp., jednak warto pamiętać, że nierzadko stres jest pogłębiany przez pułapki myślenia, w które nieświadomie wpadamy, nieumiejętne stawianie granic, czy niezaspokojone i nieuświadomione emocjonalne potrzeby. Wtedy może potrzebna być terapia. Stresu wzmacnianego przez usztywnione i nieuświadomione schematy emocjonalne najłatwiej pozbędziesz się w toku formalnej psychoterapii. To przykładowe obszary efektywnej pracy psychologicznej, które znacząco wpływają na redukcję Twojego stresu.

Nadal to częsta wątpliwość, którą zgłaszają osoby, nad których życiem kontrolę przejął stres: psycholog czy psychiatra? Zdarza się, że wpadamy w spiralę stresu bardzo silnie, zupełnie się gubimy, wpadamy w kłopoty w pracy, niszczymy bliskie relacje, cierpi zdrowie, a my i tak nie możemy nic zmienić – jakbyśmy byli w pułapce. Jeśli cierpi zdrowie a z powodu Twojego stanu nie jesteś nawet w stanie podjąć pracy z psychologiem lub psychoterapii, wówczas skorzystaj z pomocy psychiatry. Najlepiej, jeśli w takiej sytuacji przepisze leki oraz skieruje na psychoterapię. Pamiętaj, że jeśli nie podejmiesz pracy psychologicznej, przyczyny stresu nie znikną. Większość osób z problemami związanymi ze stresem skutecznie radzi sobie z pomocą psychologa lub w drodze psychoterapii.

Jak psycholog rozwiązuje problemy ze stresem.

W przypadku długotrwałego przytłoczenia, rozdrażnienia i objawów, które zaczynają mieć wpływ na Twoje zdrowie, dobrym pomysłem jest psychoterapia. Stresu nie da się zaleczyć, zagłuszyć, ani oszukać.

Na dużym poziomie ogólności praca psychologiczna może przyjąć formę kryzysowej interwencji w krótkim okresie czasu oraz psychoterapii. Bez względu na to, czy potrzebne Ci wsparcie krótkoterminowe czy średnioterminowa terapia, na stres dobrze odpowiadają następujące popularne podejścia:

– Terapia poznawczo-behawioralna: Koncentruje się na zidentyfikowaniu i zmianie szkodliwych przekonań, wzorców myślenia i zachowania. Znajduje je, nazywa, konfrontuje z rzeczywistością, a następnie modyfikuje i ukierunkowuje na bardziej konstruktywne, pozytywne. Ten rodzaj pracy pomaga też zwiększyć świadomość swojego wpływu i przywrócić Ci sprawczość i odpowiedzialność we właściwych obszarach Twojego funkcjonowania.

– Terapia Akceptacji i Zaangażowania: Pomaga w akceptacji trudnych myśli i uczuć, jednocześnie zachęcając do podejmowania działań zgodnych z Twoimi wartościami i celami życiowymi

– Terapia relaksacyjna: Skupia się na uczeniu i praktykowaniu technik relaksacyjnych, takich jak np. trening autogenny, uważność, głębokie oddychanie, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów związanych ze stresem.

– Interwencja psychologiczna w kryzysie: Koncentruje się na pomocy osobom doświadczającym nagłych, poważnych, stresujących sytuacji, pomaga radzić sobie ze stresem w krótkim okresie czasu.

W Pracowni Psychologii i Zintegrowanego Rozwoju w centrum zainteresowania jest człowiek i jego doświadczenie. Dlatego te podejścia przenikają się i są dostosowane do Twojej indywidualnej sytuacji i preferencji, gwarantując maksymalną skuteczność. Jako psycholog z Brodnicy oferuję także pomoc psychologiczną w stanach lękowych.