Wsparcie w żałobie - pomoc psychologiczna w Brodnicy i okolicach

Straty spotykają nas w toku naszego życia wielokrotnie. Niektóre z nich są tak znaczące, że radykalnie dezorganizują życie, odczuwanie i funkcjonowanie. Żałoba kojarzona jest najczęściej ze śmiercią bliskiej osoby, ponieważ może powodować nieopisane, głębokie i bezlitosne cierpienie. Żałoba może dotyczyć również innych strat: zdrowia, pracy, przyjaźni, partnera, majątku, statusu, zaufania, a nawet wyobrażenia o sobie. Bez względu na jej rodzaj, przechodzenie przez okres żałoby stawia nas w sytuacji, gdzie konieczność poradzenia sobie z rzeczywistością przekracza nasze obecne możliwości. Właśnie wtedy wskazane jest sięgnięcie po psychologiczne wsparcie.

Śmierć bliskiego, jak sobie poradzić

Najdotkliwszą stratą jest śmierć bliskiego. Jak sobie poradzić, gdy spotkało nas nieszczęście nieodwracalne, niesprawiedliwe, czasami nieoczekiwane? Tutaj niestety nie ma dróg na skróty. Przy dotkliwych stratach, dobrze jest dać sobie czas i w pełni przejść proces żałoby, pozwolić sobie na nią, nie zagłuszać emocji. Tylko wtedy żałoba może się domknąć, kończąc się etapem akceptacji. Wsparcie w żałobie polega na tym, aby pozwolić na przeżywanie tego, co jest. Dobrze mieć kogoś, kto będzie Ci towarzyszyć w przeżywaniu straty, pomoże usłyszeć, ponazywać to, co się z Tobą dzieje, nadać temu jakiś sens, przynieść ulgę w cierpieniu.  Ważne, aby nie być tym bardzo silnym, który/która zawsze musi dawać radę, bo nieprzeżyta i niedomknięta żałoba wróci. Zrób sobie dla siebie czas i przestrzeń, zwróć się do ludzi, jeśli tego potrzebujesz.

Każdy przeżywa żałobę inaczej, jednak istnieje kilka dających się wyróżnić etapów. Najpierw jest zaprzeczenie, szok. Nie wierzymy i nie przyjmujemy do wiadomości tego, co się wydarzyło. Dopiero później przychodzi smutek, ale również złość. Zdarza nam się też targować: z losem, Bogiem, siłą wyższą. To te chwile, gdy myślisz, że gdybyś zrobiła coś inaczej to by się nie wydarzyło. Często traktujemy się wtedy, jak byśmy mieli większą wiedzę i moc, niż mamy w rzeczywistości. Z przeżywania dużej straty wychodzi się pomału. Pożegnanie różnych, osobnych aspektów straty, relacji, człowieka, rzeczy czy niezrealizowanych planów trwa. Czasem trwa do rok lub dłużej, kilka miesięcy, tygodni. Każdy ma swój indywidualny rytm.

Pomoc psychologiczna w żałobie

Niedomknięta żałoba zawsze wraca. I rzadko robi to w sposób bezpośredni – raczej w postaci różnego rodzaju dolegliwości ciała, nałogów, depresji itp. Pomoc psychologiczna w żałobie nie polega szybkim pocieszaniu – ten błąd, często płynący z najlepszych intencji a czasem z niemożności zniesienia przez Twoich bliskich i przyjaciół Twojego cierpienia – jest często popełniany. Wsparcie w takiej sytuacji polega na tym, aby subtelnie i twórczo przeprowadzić Cię przez wszystkie etapy żałoby, zapobiec temu, abyś utknęła / utknął w zaprzeczeniu, złości, smutku. Pomoc w żałobie i wspieranie Ciebie dba również o to, aby w odpowiednim momencie nadać stracie sens, zaakceptować zmiany i pomóc Ci poczuć, że w środku jesteś wciąż sobą, odzyskać spokój i ubogacić się emocjonalne i życiowo. Ponieważ straty potrafią być zbyt duże, żebyś mogła / mógł poradzić sobie samodzielnie, wartościowe wsparcie może zaoferować Ci psycholog. Żałoba wymaga wspierania z szacunkiem, wrażliwością i w Twoim tempie. W Pracowni Psychologii i Zintegrowanego Rozwoju uzyskasz pomoc w każdym rodzaju straty. Dostępna jest dla Ciebie również odpowiedzialna pomoc psychologiczna po śmierci bliskiej osoby.

Fot. Milada Vigerova / Unsplash